Biuro czy praca zdalna? 6 argumentów za biurem

Praca zdalna, w biurze, a może tryb hybrydowy – jaka forma wykonywania obowiązków zawodowych jest obecnie najpopularniejsza? Dlaczego warto pracować stacjonarnie w biurze? Oto 6 argumentów, które przekonają każdego, że praca we własnym domu, nie jest tak kolorowa, jak ją malują.

Biuro czy praca zdalna? 6 argumentów za biurem
  1. W domu zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym

Korzyści wynikające z pracy w biurze można podzielić na te widoczne z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. Codzienny dojazd do pracy wymusza pewne rytuały. Trzeba podzielić cały dzień w taki sposób, aby znaleźć czas na wykonywanie obowiązków zawodowych, jak i na życie prywatne. Praca w biurze jest od – do. Np. od 8 do 16.

Praca w trybie zdalnym, z własnego domu wpływa na stopniowe zacieranie się granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Czas poświęcany na wykonywanie obowiązków zawodowych przeplata się z czynnościami dnia codziennego. Taka sytuacja nie wpływa korzystnie zarówno na kondycję psychiczną pracownika, jak i na jego efektywność.

  1. W biurze jest większa kontrola nad pracownikiem

Warto też spojrzeć na zalety pracy w biurze z perspektywy pracodawcy. Nie da się ukryć, że biuro daje większe pole do kontroli nad pracownikiem. Praca z domu sprzyja lenistwu i prokrastynacji. Nagle, obowiązki zaczynają zajmować dwa razy więcej czasu. I w zasadzie ciężko jest znaleźć wytłumaczenie, dlaczego tak się dzieje.

Część osób jest w stanie wydajnie pracować tylko wówczas, gdy czuje na sobie spojrzenie szefa. To prawda, że jest coraz lepsze oprogramowanie, które pozwala na skuteczny i dokładny pomiar czasu pracy zdalnej, jednak nic nie zastąpi nadzoru bezpośredniego.

  1. Biuro to bezpieczniejsze dane

Rozważając argumenty, które przemawiają za tym, że praca w biurze jest lepszym rozwiązaniem niż praca zdalna (i to zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy), nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa informacji.

Nawiązując do poprzedniego punktu – w biurze można rozłożyć szczelny parasol ochronny. Pracownicy swoje obowiązki wykonują na firmowym, odpowiednio zabezpieczonym sprzęcie. Do biura wstęp mają wyłącznie upoważnione osoby, spada zatem ryzyko, że poufne informacje trafią w niepowołane ręce.

  1. Praca w biurze jest efektywniejsza

Biuro dla pracownika powinno zostać zorganizowane w taki sposób, aby sprzyjać maksymalizacji efektywności pracy. Z kolei w domu, nawet jeśli stanowisko pracy zostanie odpowiednio zaprojektowane, to wokół pojawia się wiele rozpraszaczy.

Sterta prania do wyprasowania, obiad, który trzeba ugotować – powoli, acz zauważalnie wkradają się w umysł pracownika w najmniej odpowiednim momencie. Nie mówiąc już o członkach rodziny, którzy nie potrafią uszanować czasu poświęcanego na pracę.

  1. Kontakt z innymi pracownikami

Największą wadą pracy zdalnej jest izolacja od innych ludzi. Zamknięcie w czterech ścianach własnego domu nie tylko nie sprzyja kreatywności, obniża motywację do pracy, lecz również jest jednym z elementów wpływających na gorsze samopoczucie.

Biuro to przestrzeń wymiany myśli, miejsce, w którym ścierają się różne poglądy, a intensywne burze mózgów sprzyjają powstawaniu nowych pomysłów. Długotrwała izolacja od kontaktu z żywym człowiekiem może ponadto obniżyć poziom kompetencji miękkich.

  1. Lepsza kondycja psychiczna pracowników

Od czasu do czasu każdy by chciał popracować w domu. Perspektywa braku konieczności codziennych dojazdów do biura wydaje się kusząca. Jednak praca zdalna na dłuższą metę to ogromne obciążenie dla psychiki. Optymalnie zaprojektowane biuro to wygodna przestrzeń, która zapewnia zarówno komfort fizyczny, jak i psychiczny.

Choć wydaje się, że w ostatnim czasie wzrosła popularność pracy zdalnej, to jednak biuro daje pracownikowi poczucie stabilności i bezpieczeństwa pracy.

Previous post

Czy mogę wynająć tylko biurko?

Next post

White Stone z inwestycją na warszawskich Bielanach

The value of the maximum area cannot be lower than the value of the minimum area.

This website stores and accesses data already stored on the user's device by means of the Cookies mechanism. Acceptance or disagreement with the use of cookies takes place through the browser settings. More information on data processing is available in the Privacy Policy .

Please flip your device