Czy mogę wynająć tylko biurko? Coworking

To pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców. Czy chcąc pracować poza domem, trzeba inwestować w wynajem całego biura? Czy istnieje opcja, aby wynająć tylko biurko? Rynek nieruchomości biznesowych jest elastyczny i dopasowuje się do potrzeb najemców. Coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie coworkingowe – a w nich – biurka na wynajem.

Czy mogę wynająć tylko biurko? Coworking

Coworking. Wynajem biura czy biurka – na którą opcję się zdecydować?

Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie biurka, czy też inwestycja w wynajem nieco większe powierzchni biurowej powinna być uzależniona od potrzeb konkretnej firmy.

Co ciekawe, może się zdarzyć tak, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej warto pomyśleć o niewielkim biurze, zwłaszcza gdy specyfika prowadzonej działalności wymaga regularnych spotkań z klientami.

Z drugiej strony – np. niewielka firma zatrudniająca kilku koderów może funkcjonować w trybie hybrydowym. W takiej sytuacji, wynajęcie całego biura okaże się nieopłacalne. Lepszym rozwiązaniem będzie wynajem pojedynczych biurek dla pracowników lub rezerwacja saloniku/salki konferencyjnej na spotkanie całego teamu i dyskusję nad nowym projektem.

Wynajem biurka na godziny, czyli co to właściwie jest coworking?

Przestrzeń coworkingowa to idealne rozwiązanie zarówno dla freelancerów, mających dość pracy z własnego domu, jak i dla niewielkich firm. Takie firmy  dopiero rozkręcają swoją działalność i nie mają jeszcze wystarczającego zabezpieczenia finansowego, aby zdecydować się na wynajem całego biura.

Coworking to szansa na ergonomiczną przestrzeń pracy w nowoczesnym budynku. Wynajem samego biurka to inwestycja opłacalna z kilku względów.

Po pierwsze, można przetestować różne lokalizacje biurowców. A warto to zrobić, zanim podejmie się ostateczną decyzję o wynajmie biura w konkretnej okolicy. Dana lokalizacja może się z pozoru wydawać strzałem w dziesiątkę, jednak mankamenty takie jak oddalony przystanek komunikacji miejskiej, czy brak miejsc parkingowych szybko ostudzą entuzjazm.

Po drugie, umowa na wynajem biurka, w przeciwieństwie umowy na wynajem całego biura, zawierana jest najczęściej na stosunkowo krótki czas (np. na miesiąc). Może to być okres przejściowy, w którym firma zmieni swoją dotychczasową siedzibę na większą. Część pracowników będzie wówczas pracować zdalnie, a dla pozostałych idealnym (czasowym) rozwiązaniem będzie wynajem biurka.

Gdzie można wynająć samo biurko i na co zwrócić uwagę wybierając biuro coworkingowe?

Popularność biur coworkingowych jest coraz większa. Przestrzenie tego typu powstają nie tylko w dużych miastach, lecz również w mniejszych miejscowościach. Liczba ofert systematycznie rośnie, a firmy coworkingowe starają się przyciągnąć nowych najemców oferując rozmaite benefity.

Osoby, które po raz pierwszy podpisują z daną firmą umowę na wynajem biurka, mogą liczyć np. na atrakcyjną cenę przez pierwszy miesiąc. Często też w gratisie dorzucana jest możliwość skorzystania z salki konferencyjnej, szybki internet lub nieograniczony dostęp do kawy i herbaty. Coraz częściej w przestrzeniach coworkingowych powstają nowoczesne strefy odpoczynku, w których, choć na chwilę można zapomnieć o służbowych obowiązkach.

Przed podpisaniem umowy na wynajem biurka warto zapoznać się z cennikiem i ofertami innych firm w pobliżu. Dzięki temu można zyskać pełny obraz sytuacji i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę, która będzie odpowiedzią na aktualne potrzeby firmy.

Poprzedni wpis

Ile kosztuje wynajęcie biura?

Następny wpis

Biuro czy praca zdalna? 6 argumentów za biurem

Niniejsza strona przechowuje i uzyskuje dostęp do danych już umieszczonych na urządzeniu użytkownika za pomocą mechanizmu Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się poprzez ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na temat przetwarzania danych dostępnych jest w Polityce Prywatności.

Proszę obrócić urządzenie